Stålförbrukningsuppskattning för peruanska trapetsformade stålkonstruktionslager
Planform: Trapets Längd: 190m Bredd: 80m (smal ände) / 116m (bred ände)Byggnadsyta: 18 620 ㎡ Takfotshöjd: 17,4m (hög verkstad) Strukturtyp: Fackverksstruktur, kontinuerlig spännvidd ca 24m per utrymme, ca 24m per utrymme
produkt introduktion
Uppskattning av stålförbrukning för peruanskt lager med trapetsformade stålkonstruktioner

I. Grundläggande projektparametrar
Planform:Trapets
Längd: 190m
Bredd: 80m (smal ände) / 116m (bred ände)
Byggarea: 18 620㎡
Takfotshöjd: 17,4m (hög verkstad)
Strukturtyp:Truss struktur, kontinuerlig spännvidd ca 22m per spann, buktavstånd ca 24m
Implementeringsstandard:Peruanska lokala byggregler + lokal vindbelastning, snöbelastning

II. Rekommenderade strukturella sektionsstorlekar
Baserat på peruanska lokala byggnormer, projektbelastningskrav och strukturella egenskaper (stor spännvidd, hög takfot), är de rekommenderade strukturella sektionsstorlekarna följande, med användning av peruansk standardstålkvalitet Gr.50 (motsvarande ASTM A36) för alla komponenter, som har god hållfasthet, duktilitet och är lämplig för industribyggnadsprojekt i Peru.
2.1 Huvudfackverkskomponenter
Översta ackord och botten av fackverk: H-sektionsstål, anpassat till 22 m spännvidd och 24 m fackavstånd.
Sektionsstorlek: H400×200×8×10 ~ H450×200×10×12
Anmärkningar: Sektionsstorleken är lämpligt utökad för att fackverken i den breda änden (116m sida) ska klara de större horisontella och vertikala belastningarna.
Truss Web Members: Vinkelstål och I-sektionsstål, används för att koppla ihop de övre och nedre ackorden och överföra laster.
Vinkelstål: L100×8 ~ L125×10 (för allmänna webbmedlemmar)
I-sektion Stål: I140×80×5×7 ~ I160×88×6×9 (för nyckelkraft-bärande webbmedlemmar)
2.2 Stålpelare
Sektionstyp: H-sektionsstål, som matchar takstolens belastning och 17,4 m takfotshöjd.
Sektionsstorlek: H450×250×10×12 ~ H500×250×12×14
Anmärkningar: Pelarsektionen i den breda änden är något större för att säkerställa strukturell stabilitet vid ojämn lastfördelning.
2.3 Stag och dragstag
Förstärkning (Toppkorda & Bottenkorda): Runt stål eller vinkelstål, används för att motstå horisontella krafter (vind, jordbävning) och bibehålla fackverksstabilitet.
Runt stål: φ20 ~ φ25
Vinkelstål: L80×6 ~ L100×8
Dragstänger: Stålrör eller rundstål, används för att överföra horisontell spänning mellan takstolar.
Stålrör: φ114×4 ~ φ140×5
Runt stål: φ22 ~ φ28
2.4 Gång och väggbalkar
Spår (tak): C-sektionsstål eller Z-sektionsstål, anpassat till takbelastning och spännvidd.
Sektionsstorlek: C200×70×20×3,0 ~ C250×75×20×3,5
Väggbalkar: C-stål, som matchar väggens belastning och höjd.
Sektionsstorlek: C180×70×20×2,5 ~ C220×70×20×3,0
2.5 Fästelement och tillbehör
Hög-hållfasta bultar: Klass 10.9, som matchar sektionsstorleken på takstolar, pelare och stag, med varm-doppförzinkning mot-korrosionsbehandling.
Självgängande-skruvar och nitar: 304 rostfritt stål, används för att ansluta räfflor, väggbalkar och tak-/väggpaneler.

III. Detaljerad materialstatistik
Den detaljerade materialstatistiken är baserad på den totala byggnadsarean på 18 620 ㎡, rekommenderade sektionsstorlekar och upplevelsevärdet på 38 kg/㎡. Den specifika uppdelningen av varje komponent är som följer (för offert och materialberedningsreferens):
|
Komponenttyp |
Stålförbrukningsindex (kg/㎡) |
Total stålförbrukning (ton) |
Andel |
Anmärkningar |
|
Huvudstolpar (översta ackord, bottenackord, webbmedlemmar) |
18 ~ 22 |
372.4 |
52.6% |
Baserat på det genomsnittliga indexet på 20 kg/㎡, de-huvudkraftbärande komponenterna |
|
Stålpelare |
8 ~ 10 |
167.6 |
23.7% |
Baserat på det genomsnittliga indexet på 9 kg/㎡, matchande 17,4 m takfotshöjd |
|
Stag och dragstag |
3 ~ 4 |
65.2 |
9.2% |
Baserat på det genomsnittliga indexet på 3,5 kg/㎡, vilket säkerställer strukturell stabilitet |
|
Stänger och väggbalkar |
5 ~ 6 |
102.4 |
14.5% |
Baserat på det genomsnittliga indexet på 5,5 kg/㎡, inklusive tak- och väggskelett |
|
Fästelement och tillbehör |
0.5 ~ 1 |
9.3 |
1.3% |
Inklusive hög-hållfasta bultar, självgängande-skruvar osv. |
|
Total |
38 |
716.9 |
100% |
Lite avvikelse från totaluppskattningen (±1,3%) på grund av avrundning |

IV. Grund för uppskattning av stålförbrukning
Strukturtyp:Portal Frame/Truss Workshopmed stor spännvidd och hög takfot, vilket kräver högre stålförbrukning än vanliga verkstäder.
Regionala förhållanden: Vind- och snöbelastningarna i kust- och platåområdena i Peru är i allmänhet inte stora, och det finns ingen extrem kyla, så ingen ytterligare stålförbrukning för kylmotstånd krävs.
Erfarenhetsvärde (takstolar + stålpelare + stag + räfflor + tak- och väggskelett):
Vanlig lågverkstad: 25 ~ 30 kg/㎡
Stort-spann fackverk med takfotshöjd över 15 m:35 ~ 45 kg/㎡
Detta projekt antarmitten-övre värde på 38 kg/㎡för uppskattning, med tanke på den trapetsformade layouten och ojämn lastfördelning.

V. Resultat av total stålförbrukning
Total stålförbrukning=Byggnadsyta × stålförbrukningsindex ÷ 1000
18620 ㎡ × 38 kg/㎡ ÷ 1000 ≈707,6 ton
Rekommenderad offert/materialberedningsområde: 650 ~ 840 ton
Ekonomisk design: Om650 ton(optimerad sektionsstorlek, lämplig för allmänna belastningsförhållanden)
Säker/Tung last/Hög standarddesign: Om840 ton(konservativ design, lämplig för hög belastning eller strikta kodkrav)

VI. Nyckelfaktorer som påverkar stålkonsumtionen (nyckelverifiering för peruanska projekt)
Lokal vindlast, snölast och seismisk koefficient: Olika regioner i Peru (kustnära vs platå) har olika belastningsparametrar, vilket direkt kommer att påverka sektionsstorleken på komponenter.
Om det finnskranar, hängande laster och takspänningar: Tillsats av kranar eller andra tunga laster kommer att öka stålförbrukningen avsevärt.
Om taket/väggen antartunga-paneler och tjockleken på värmeisolerande bomull: Kraftiga-paneler ökar takbelastningen och tjockare värmeisolerande bomull påverkar den totala lastfördelningen.
Fackverkstyp:Tub Truss / H-sektion Stålfackverk / Vinkelstål Truss: Olika fackverkstyper har olika stålförbrukning, och rörfackverk har generellt högre stålförbrukning än vinkelstålfackverk.
Brand- och korrosionsbeständighetsnivåer och peruanska lokala stålsorter (såsom Gr.50): Högre brand- och korrosionsbeständighetsnivåer kommer att öka kostnaderna och stålförbrukningen, och olika stålkvaliteter kommer att påverka valet av sektionsstorlek.
Om du kan lämna följande information:
Specifik plats (vilken stad i Peru/kusten eller platån)
Oavsett om det är kranar och taklaster
Jag kan ge en mer exakt räckvidd och nedbrytning (huvudstruktur/galler/stag) i enlighet medperuanska koder.

Du kanske också gillar
Skicka förfrågan













